Jak przechowywać i dbać o książki? 0
Jak przechowywać i dbać o książki?

Kolekcja książek w Twoim domu

Jesteś molem książkowym? Masz u siebie chociaż małą kolekcje książek, które chcesz wyeksponować? Jako czytelnik sama wiem jak ciężko czasem znaleźć miejsce na swoje egzemplarze. Szczególnie, gdy z każdą chwilą przybywa ich coraz więcej. Dodatkowo dbanie o nie przy posiadaniu nie jednej półki, a kliku(nastu) może robić się uciążliwie. Warto poznać kilka sekretów i inspiracji, aby uczynić te czynności przyjemnymi i szybkimi.

 

Miejsce na książki

Każdy z nas pewnie miał kiedyś problem, polegający na braku miejsca na odłożenie książki. W rzeczywistości okazywało się, że mamy go całkiem sporo, tylko trzeba je odpowiednio zagospodarować.

Regały

Pierwsze co przychodzi nam na myśl to oczywiście regał. Nic dziwnego. Otwarte regały świetnie eksponują nasz cały książkowy dobytek. Ich wymiary zazwyczaj pozwalają na umieszczenie sporej ilości egzemplarzy i nie zajmują aż tak wiele miejsca w pokoju. Najprostsze z nich można kupić tak naprawdę wszędzie. Warto się jednak pokusić o inne warianty. 

Ciekawym z nich jest regał z kolekcji CONCEPT, składający się z metalowego stelaża oraz otwartych, kwadratowych półek. Jest to bardzo uniwersalna opcja. W razie potrzeby można się zaopatrzyć w dodatkową ilość półek. Dodatkowo możemy układać je jak tylko chcemy, co daje ogromną dowolność. Sam nowoczesny design tego regału sprawia, że wygląda on pięknie w pomieszczeniu. 

 

regal-concept

 

 

Alternatywną opcją są regały z zamykanymi szafkami, jak na przykład ten z kolekcji TIVOLI. W tym wypadku tytuły, które pięknie się prezentują możemy umieścić na otwartych półkach, a mniej przyciągające wzrok okładki -  w zamykanych szafkach. Dwie szuflady świetnie posłużą jako miejsce na gadżety książkowe, takie jak zakładki, czy nawet na czytnik e-booków oraz akcesoria do tego urządzenia.

 

regal-tivoli

 

Półki

Wiszące półki sprawdzą się świetnie u każdego czytelnika. Wbrew pozorom nie muszą być tylko dla tych, którzy mają małą ilość książek w swojej kolekcji. Miejsca na ścianie zazwyczaj mamy całkiem sporo, a jednak nie decydujemy się na to aby je zagospodarować. To spory błąd, ponieważ gdy brakuje miejsca na kolejny regał powinniśmy pomyśleć o czymś co można podwiesić. Nikt również nie narzuca wyboru tylko jednej półki. Wariantów jest na tyle dużo, że można je ze sobą łączyć. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu półek tak naprawdę możemy dorobić sobie drugi regał na ścianie, tylko nieco porozdzielany. Jest to świetny wybór, ponieważ zyskujemy dużo dodatkowego miejsca,  zagospodarowując ścianę, przez co nie będzie ona dłużej pusta.

W naszym sklepie znajduje się kolekcja CONCEPT, która w swojej ofercie ma spory wybór półek. Najprostsze z nich, czyli zabudowane sprawdzą się również do uzupełnienia metalowego regału. 

 

concept-polki-1

 

Alternatywą są półki metalowe, które można dowolnie łączyć. 

 

 

polki-concept-2

 

Połączenie tych dwóch rodzajów oraz regału świetnie wygląda, co dowodzi poniższa aranżacja. 

 

concept-aranzacja

 

Mamy w ofercie także zwykłe wiszące półki z wielu różnych kolekcji. Wszystkie można obejrzeć w kategorii "regały i półki".

 

Witryny 

Przechowywanie książek w witrynach? My jesteśmy jak najbardziej na tak! Tutaj sprawa ma się podobnie jak w przypadku regału z zamykanymi półkami. Część którą chcemy wyeksponować ustawiamy na półce z szklanym frontem. Resztę kolekcji umieszczamy na pozostałych półkach. Dzięki temu najcenniejsze egzemplarze będą znajdować się za szkłem, a do żadnego z nich nie dojdzie taka ilość kurzu jak w przypadku otwartych półek. 

Tutaj z pomocą przychodzi kategoria "witryny" w naszym sklepie.

 

witryna-loft

 

Jak dbać o książki?

Aby cieszyć się książkami przez długi czas, należy je przede wszystkim odpowiednio przechowywać. Wiadomo że lepiej sprawdzą się zamknięte półki niż otwarte regały, ponieważ zmniejszają one osadzanie się kurzu. Wiemy jednak, że książki lepiej prezentują się w tym drugim wariancie. Jeżeli chcemy się koniecznie na niego zadecydować należy pamiętać o tym, aby często wycierać półki i wyciągać książki z regału. Nie zaszkodzi także co jakiś czas przetrzeć chusteczką brzegów, gdzie może osadzić się kurz. 

Według niektórych kwestią sporną jest czy książki powinno się ustawiać grzbietem prostopadle czy równolegle do półki. Odpowiedź: nie ma co do tego zasady. Ważne aby książki nie były pochylone, ponieważ to je odkształca i powoduje zagięcia. W celu zapobiegania przewracającym się egzemplarzom przychodzą ograniczniki, które przytrzymają je w pozycji pionowej. 

W codziennym użytku należy książki traktować z troską. Nie należy zaginać ich zbyt mocno, aby nie spowodować pęknięcia grzbietu. Dodatkowo jeżeli wybieramy się z książką na miasto warto zaopatrzyć się w etui, najczęściej materiałowe, które ochroni nasz egzemplarz przed pozostałą zawartością torebki. Jeżeli mamy taką możliwość to nośmy nasze egzemplarze w zupełnie innej torbie. Osobiście rekomendujemy używanie tkaninowej. Wtedy można zabrać ze sobą kilka tytułów i nic nie powinno im się stać. 

Warto także używać zakładek, a nie zaginać rogów. To przecież zbrodnia w świecie czytelników!

W skrócie: dbanie o książki i ich przechowywanie wcale nie musi być trudne. Wystarczy tylko bardziej zwracać uwagę na to jak je użytkujemy, a małą zmiana może naprawdę wiele poprawić. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł wam rozwiać wszelakie wątpliwości i pomoże wam eksploatować wasze książki jak najdłużej.

Pozdrawiamy

ZIM-PAZ

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl